Kauçuk Teker Kaplama Nedir?

Kauçuk teker kaplama, matbaa ve tekstil sektöründe kullanılan makinelerin tekerlerin kauçuk adı verilen malzeme ile kaplanmasıdır.

Nerelerde Kullanılır?

Matbaa sektöründe kauçuk teker ofset makineleri ve baskı makinelerinde kullanılır. Bu tür makinelerin iç kısımları çalışmadan dolayı ısınır. Bu yüzden tekerlerin dayanıklı bir malzeme ile kaplanması gerekir. Hem kağıt malzemesinin tekere yapışmaması, hem de toner ya da mürekkebin, tekerin üzerinde kalmaması için tercih edilir.

Tekstil sektöründe dokuma makinesi teker kaplama da kullanılır. Bu sayede kumaşlar zarar görmeden dokuma işlemi gerçekleştirilebilir.

İlk olarak 1940 yılında 

kauçuk-teker-kaplama

keşfedilmiş ve sanayi devriminde lastik olarak adlandırılan ürüne dönüştürülmüştür.

Kauçuk; Brezilya’da yetişen ve HeveaBrasiliensis olarak adlandırılan kauçuk ağacından elde edilen yoğun kıvamlı maddenin adıdır.

Özellikleri Nelerdir?

Metal yüzeylere yüksek oranda yapışma özelliği nedeniyle tercih edilmektedir. Aşınma ve yıpranma mukavemeti oldukça yüksektir. Dış ortamlardaki olumsuz koşullara da son derece dayanıklıdır.

Elektriği iletme özelliğine sahiptir. Bu yüzden yüksek voltajların hakim olduğu fabrikalarda güvenlik amacıyla kullanılır. Gerilimin yüksek olduğu yerlerde de kauçuk malzemesi kaplama olarak kullanılır.

Metal üzerine kauçuk kaplama sayesinde uzun ve sorunsuz bir çalışma verimi elde edilebilir.

Hesaplı bir malzemedir ve üretimi de son derece kolaydır. Çok çeşitli alanlarda uzun süreli ve sorunsuz bir şekilde kullanılabilir.

Firmamız Bursa ili Yıldırım ilçesinde bulunmaktadır. Ülkemizin tüm şehirlerinden iş almaktayız. İstenilen kalınlıkta ve sertlikte malzemelerinizi (metal silindir, teker, merdane) poliüretan ile kaplıyoruz. Alanında uzman ekimizle siparişlerinizi en kısa sürede hazırlayıp teslim ediyoruz.

Bizleri Facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz.